Legionella Kimyasalları ve Biyositler

Legionella kimyasalları ve biyositler, fabrikalar, sanayi tesisleri, hastaneler, turizm sektörü, AVM’lerde kullanım suyunun ve soğutma kulesinin dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır. Konusunda uzman ve deneyimli mühendis kadromuzla, ilgili tesislerde kimyasalların uygulaması ve uygulama sonrasında yerinde yapılan analizlerle sistem sürekli kontrol altında tutulmaktadır.

Legionellosis: Legionella genusuna ait bakterilerin yol açtığı hastalık grubudur. Klinik olarak genellikle iki formda seyreder:

  • Legionnaires hastalığı (Zatürre ile seyreden ve ölümcül olabilen form)
  • Pontiac Ateşi (Zatürre sebebi olmayan, kendiliğinden iyileşen ateşli form)

İlk olarak, 1976 yılında 21-24 Temmuz tarihleri arasında, Amerikan Lejyon Toplantısının yapıldığı Philadelphia’da The Bellevue Statford Hotel’de kalan 4400 üye arasında Pneumonia (Zatürre) salgını ortaya çıkmış, salgına yakalanan 182 vakadan, 147 (%81)’si hospitalize edilmiş, 29 (%16)’u ölümle sonuçlanmıştır.

Ekolojik özellikleri

  1. pneumophila, doğal olarak çevresel su ve su kaynaklarında düşük konsantrasyonlarda bulunmasına karşın, insan yapımı sistemlerde (soğutma kuleleri, su dağıtım sistemleri ve depoları) nedeniyle daha yoğun bulunur.

Çevresel ortamda üç şekilde bulunurlar;

  • Su içerisinde serbest halde,
  • Mavi-yeşil alglerde, amip ve kamçılı protozoonlarda,
  • Biyofilm içerisinde yaşarlar,